پیانو

پیانو

پیانو یکی از سازهای صفحه‌کلیددار و مشهورترین آن‌ها است. صدای پیانو در اثر برخورد چکش‌هایی با سیم‌های فلزی آن در داخل جعبه چوبی تولید می‌شود. این چکش‌ها در اثر فشرده شدن کلیدها (کلاویه‌ها) به حرکت در می‌آیند. سیم‌های پیانو به صفحه‌ای موسوم به «صفحهٔ صدا» متصل شده‌اند که نقش تقویت‌کنندهٔ صدای آن‌ها را دارد.

پیانو بالاترین دامنه صوتی را در بین ساز های معمول (به جز ارگ کلیسا) دارد، به طوریکه در شکل فعلی‌اش به‌طور معمول حدود هفت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس‌هایی از حدود ۲۷ تا ۴۱۸۶ هرتز می‌باشد، در حالی که در مقام مقایسه ساز ویولن تنها قادر به تولید حدود پنج اکتاو و بهترین خواننده‌ها تنها قادر به خواندن کمتر از سه اکتاو هستند.
پیانو به عنوان مادر سازها و کامل‌ترین ساز نیز شناخته می‌شود؛ علت نسبت دادن این لقب‌ها به این ساز آن است که پیانو قادر است محدودهٔ بسیار گسترده‌ای از اصوات را تولید کند در حالی که سایر سازهای اصیل موسیقی تنها بخشی از این محدودهٔ صدا را تولید می‌کنند. پیانو در شکل فعلی‌اش به طور معمول هفت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس‌هایی از حدود ۲۰ تا ۵۰۰۰ هرتز می‌باشد، در حالی که در مقام مقایسه ساز ویولن تنها قادر به تولید کمتر از چهار اکتاو و بهترین خواننده‌ها تنها قادر به خواندن کمتر از سه اکتاو صدا هستند.

پیانو بر خلاف هارپسیکورد قادر به اجرای نوانس های مختلف است بدین معنا که به نسبت شدت فشاری که انگشتان نوازنده روی کلیدهای ساز وارد می کند شدت صدائی که تولید می شود نیز تغییر می کند (هر چه کلیدها را قوی تر فشار دهیم صدا بلندتر و قوی تر و هر چه ضعیف تر فشار دهیم، صدا کمتر و ضعیف تر خواهد بود)و از اینرو عنوان پیانو که مخفف شده ی کلمۀ پیانو فورته می باشد (پیانو به معنی ضعیف و فورته به معنی قوی می باشد) بر آن نهاده شد.

پیانو

انواع پیانو

پیانو اسپینت

ارزان ترین و کوچک ترین پیانوهای عمودی است که معمولا فاصله سطح کیبورد تا بلندترین قسمت آن 36 تا 39 سانتی متر است. اقدامات پیانو فشرده شده و به وسیله یک مکانیزم میله ای به کلیدها متصل می شوند. اسپینت پیانو ساده ترین نوع پیانو است به همین دلیل قیمت آن ارزان تر از سایر پیانو ها است و برای افرادی که مبتدی هستند این نوع پیانو مناسب تر است.
پیانو دیواری
نوع دوم پیانو پیانو دیواری است که به زبان های اروپایی به آن پیانینو یا پیانوی کوچک می گویند. همچنین پیانو آپرایت(UpRight)نام دیگر این ساز به زبان انگلیسی است. پیانو دیواری نسبت به گراند پیانو کم حجم تر و ارزان تر بوده از این رو برای استفاده در منزل مناسب تر است. سیمها در آن به صورت عمودی قرار گرفته اند و چکشها از جلو به سیم ها ضربه وارد می کنند.

پیانو کنسول

سازه آن به صورتی است که بدنه ی بسیار محکم و مقاومی دارند و معمولآ در آموزشگاه ها یا مدارس موسیقی از آن ها استفاده می شود.
اگر می خواهید از ابتدا پیانویی بخرید که دیگر آن را عوض نکنید، ما به شما این نوع پیانو را پیشنهاد می کنیمف به این دلیل که قیمت و دوام بسیارخوبی دارند. بدنه این پیانوها شباهت زیادی به پیانو های بزرگ در قسمت کی برد و دیواره های اطراف کی برد و هم چنین محل قرار دادن نت موسیقی دارد.

پیانو

پیانو دیجیتال

پیانو های دیجیتال در بسیاری از سبک ها هستند همانطورکه از نام آن مشخص است از تکنولوژی دیجیتال برای ایجاد صداها استفاده می شود که با پیانو های مکانیکی یا آکوستیک که از سیم و چکش استفاده می شود کاملاً فرق دارند. پیانو های دیجیتال با کیفیت بالا ارزش زیادی در فعالیت های پیشرفته چکش دارند که بدون تنظیم صدا و کیفیت صدای بلند کنسرت بدون نیاز به تنظیم می باشند. پیانو های دیجیتال همچنین ویژگی های دیگری برای آموزش، انواع صداها، صداهای پیانو سفارشی و توانایی کنترل حجم و یا حتی پوشیدن هدفون را ارائه می دهند.

پیانو بزرگ

پیانو های بزرگ با روش ساخت آنها مشخص می شوند. رشته ها و کمان ویولون به صورت افقی و چکش که به چرخش رشته می چرخد ​​و سپس به عقب می افتد. این ساز بیشتر در سالن های کنسرت و ارکسترهای بزرگ استفاده می کنند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *